Jakie drewno do kominka będzie odpowiednie

Ażeby wybrać najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, ważne jest zrozumienie różnorakich rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz wyszukać drewno opałowe w większości sklepów albo możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje wiele różnych rodzajów drewna opałowego i może być trudno zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Ogólnie rzecz biorąc, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest natomiast kilka innych czynników, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Przykładowo niektóre rodzaje drewna palą się powoli, o ile są mokre albo wilgotne; inne mogą rozpocząć łatwiej, niemniej jednak w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. Przy tym upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz dowolne polana!

Istnieją różne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w współzależności od rodzaju ognia, który pragniesz utworzyć. Właściwie każdy rodzaj drewna opałowego ma swoje unikatowe właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Np twarde drewno, takie jak dąb lub klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do tworzenia ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i bardzo szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna też pali się goręcej, dzięki czemu dużo lepiej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o dużej intensywności w kominku albo w ognisku. Jodła pozostawia też najmniej resztek, zatem jest właściwym wyborem dla tych, którzy pragną posiadać czysty kominek albo ognisko za każdym razem, gdy z niego korzystają.

Wybór odpowiedniego drewna do kominka jest niezwykle ważny. Jeśli drewno ma większa kaloryczność to pali się dłużej. Dzięki temu rzadziej podchodzimy do kominka dołożyć kolejne warstwy drewna. Drewno o niskiej kaloryczności które spala się szybciej używa się zazwyczaj jako rozpałkowe.

Dodatkowe informacje: jak długo pali się dąb.
Usilnie poszukujesz w sieci rzetelnych informacji o tym jak długo pali się dąb? Zapraszam do przeczytania i komentowania przygotowanego przeze mnie artykułu.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz